W Krakowie, w Cechu Rzemiosła Różnego, odbył się II Kongres Centrum Dla Polski – centroprawicowej partii politycznej, posiadającej trzyosobową reprezentację w polskim Sejmie (prezes partii Centrum Dla Polski Ireneusz Raś wiceminister Sportu i Turystyki, poseł Jacek Tomczak wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PSL – Trzecia Droga oraz Radosław Lubczyk). Centrum Dla Polski współtworzy klub parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzeciej Drogi w Sejmie.
Podczas II Kongresu Centrum Dla Polski działacze potwierdzili deklarację ideową partii centroprawicowej, konserwatywno-liberalnej, opartej na zasadach, wywodzących się z chrześcijańskiej nauki i etyki społecznej, korzystającą z dorobku współczesnej myśli chrześcijańsko-demokratycznej i konserwatywnej – personalizm, odpowiedzialność, dobro wspólne, solidarność, pomocniczość te elementy stanowią kościec ideowy Centrum Dla Polski.
Ponadto podczas II Kongresu Centrum Dla Polski uchwalono szereg postulatów dot. bezpieczeństwa i gospodarki – wzmacniające bezpieczeństwo Polski, ochronę młodzieży przed zagrożeniami w sieci oraz ułatwienia dla przedsiębiorców i zyski dla pracowników, ochronę kapitału polskiego i wzmocnienie innowacyjności.
Centrum Dla Polski postuluje trwałe i istotne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa przez wpisanie 3% PKB do ustawy by gwarantować stałe, niezmienne wydatki na obronność Polski.
Wzmocnienie obronności to również odpowiedzialność za przyszłe pokolenia, postulujemy podjęcie stanowczych i zdecydowanych działań przez zwiększenie liczby miejsc rezydenckich w zakresie psychiatrii dziecięcej. Postulujemy powołanie Funduszu Przeciwdziałania Zagrożeniom Cyfrowym, którego źródła będą pochodzić z opodatkowania bigtech’ów z zysków z działalności e-gaming’u. Domagamy się w placówkach oświatowych całkowity zakaz używania telefonów komórkowych przez dzieci, zdecydowały się na to Francja, Hiszpania, Szwecja. Wkrótce dołączyć ma do nich również Holandia. Postulujemy odwrócenia negatywnych trendów i wzmocnienia więzi społecznych oraz aktywność fizyczną poprzez organizowanie lokalnych inicjatyw sportowych lub turystycznych.
Bezpieczeństwo gospodarcze to gwarancje dla pracodawców i przedsiębiorców. Pierwszym postulatem II Kongresu Centrum Dla Polski powołanie sejmowej komisji ds. deregulacyjnej, niezwłocznie do laski marszałkowskiej ma wpłynąć projekt powołania komisji w Sejmie. Żadna nowa regulacja obciążająca przedsiębiorców nie może powstać bez równoczesnego zmniejszenia obciążeń. II Kongres Centrum Dla Polski postuluje powiązania wysokości kwoty wolnej od podatku z pensją minimalną i ustanowienie stałego przewidywalnego mechanizmu waloryzowanie jej w postaci 12 x pensja minimalna co obecnie daje 21 600 zł – urealniona, stała, pewna i przejrzysta zasada zagwarantowana.
By chronić pracodawców przed skutkami wzrostów kosztów prowadzenie działalności gospodarczej II Kongres Centrum Dla Polski postuluje ustabilizowanie kwoty minimalnej i uzależnienie jej wysokości jednorocznej podwyżki od corocznego wzrostu inflacji – jest to również gwarancja urealnienia wzrostu, będącą pewną i przejrzystą zasadą gwarantowaną dla przedsiębiorców.
Ponadto II Kongres Centrum Dla Polski uchwalił wolę obrony nienaruszalność instytucji fundacji rodzinnych – ochrony budowania kapitału polskich przedsiębiorców przed zakusami opodatkowania tych rozwiązań, trzeba chronić młody raczkujący polski kapitał. II Kongres Centrum Dla Polski postuluje stworzenie całego systemu zachęt inwestycyjnych dla przedsiębiorców tworzących własność intelektualną, które przełożą się na wysoko marżowe produkty w łańcuchu dostaw – które będą źródłem sfinansowania postulatów.
Po Kongresie partii odbyło się spotkanie i dyskusja z przedsiębiorcami nad propozycjami programowymi.
Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom serdecznie gratulujemy owocnych obrad!
Jacek Tomczak – Radca prawny,notariusz. Od 2005 r. poseł na Sejm RP. Wcześniej w latach 1998-2005 samorządowiec. Przewodniczący Komitetu ds. Oświaty i Szkolnictwa Zawodowego Krajowej Izby Gospodarczej. Współautor prorodzinnych zmian w programie Mieszkanie dla Młodych. Autor poprawki do ustawy o partiach politycznych, dzięki której zmniejszono finansowanie partii politycznych z budżetu państwa o połowę. Konsekwentny obrońca życia i tradycyjnego modelu rodziny. Wielokrotnie nagradzany przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą za działalność na rzecz rzemiosła oraz szkolnictwa zawodowego. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Rzemiosła. Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL Koalicja Polska.
Tomasz Kulesza – polityk, nauczyciel i samorządowiec, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.
W 1986 ukończył studia z zakresu filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, uzyskał następnie stopień nauczyciela dyplomowanego. W 1995 ukończył studia podyplomowe z organizacji zarządzania w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. W 2011 został doktorem nauk teologicznych (specjalność teologia praktyczna) na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, stopień naukowy uzyskał na podstawie pracy pt. Pastoralna diagnoza ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży województwa podkarpackiego[1].
W 1990 został dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu. Pełnił też funkcje radnego i członka zarządu miasta (1994–1998), następnie w latach 2002–2005 zasiadał w radzie powiatu jarosławskiego.
Działał w Konfederacji Polski Niepodległej[2]. W lipcu 2021 roku dołączył do związanego z Koalicją Polską stowarzyszenia „Tak, Polska!” i został jego liderem w regionie[11][12]. W 2022 został członkiem partii Centrum dla Polski[13].
Jan Popławski – Z wykształcenia jestem prawnikiem, absolwentem studiów doktoranckich WPiA UW. Moja praca magistrska otrzymała wyróżnienie w konkursie Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w XIII edycji konkursu na najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej. Zdobywałem doświadczenie zawodowe w kancelariach prawnych, następnie pracowałem w Urzędzie Patentowym RP, gdzie odbyłem aplikację ekspercką. Obecnie doradzam przy procesie komercjalizacji prac badawczych w instytutach naukowych oraz prowadzę projekty w fundacji zajmującej się dziedzictwem kulturowym.
Od początku swojej drogi życiowej zajmowałem się działalnością społeczno-polityczną, już na pierwszym roku studiów byłem sekretarzem stowarzyszenia Inicjatywa Wolna Białoruś oraz organizowałem koncerty „Solidarni z Białorusią” na placu zamkowym w Warszawie. Przez lata działałem w patriotycznych organizacjach samorozwojowych oraz byłem wychowawcą Sekcji Rodzin Warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Jestem absolwent Collegium Nobilium Instytutu Sobieskiego, gdzie pomagałem w organizacji Kongresu Polska Wielki Projekt.
Następnie byłem w grupie inicjującej powstanie największego ruchu miejskiego w Polsce – Miasto Jest Nasze. Kandydowałem do Rady Dzielnicy Śródmieście w 2014 r. oraz do Rady Miasta Warszawy z Mokotowa w 2018 r. Przez lata byłem rzecznikiem prasowym stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz rzecznikiem prasowym kampanii wyborczej w 2018 r., w tym społecznej kandydatki na Prezydenta Warszawy, oraz pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego Miasto Jest Nasze- Ruchy Miejskie. Współtworzyłem koalicję ruchów miejskich- pierwszą w historii Warszawy koalicję w wyborach do Rady Miasta oraz Prezydenta Warszawy- koalicyjne porozumienie 11 ruchów miejskich, która ogłosiła swój samodzielny start. Przez lata również zajmowałem się procesem ujawnianiu reprywatyzacji warszawskiej oraz zasiadałem w Radzie Społecznej przy Komisji Weryfikacyjnej, powołanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, składającej się z przedstawicieli organizacji społecznych. Odszedłem na znak protestu przeciwko zatajeniu przez Komisję w raporcie z jej prac kluczowego prawnika zaangażowanego w proces reprywatyzacji, a związanego z ówcześnie z obozem władzy, co ujawniłem na pierwszej stronie na łamach Gazety Prawnej.
W 2020 r. zaangażowałem się w sztab wyborczy kandydata na Prezydenta RP Szymona Hołowni, w którym odpowiadałem za doradztwo polityczne oraz komunikację polityczną. Następnie pomagałem sztabowi społecznej kandydatki na Rzecznika Praw Obywatelskich Zuzannie Rudzińskiej-Bluszcz. Ponadto jestem absolwentem 27 edycji Szkoły Liderów Politycznych Fundacji Szkoły Liderów oraz 6 edycji Szkoły Przywództwa Politycznego Instytutu Wolności.
Współzakładałem Centrum Dla Polski, pełnie obecnie funkcję członka Rady Krajowej oraz członka Zarządu partii, a także rzecznika prasowego.
Jan Orgelbrand – Doktor prawa. Chrześcijański demokrata, zwolennik ordoliberalizmu gospodarczego i polityki społecznej opartej na nauczaniu społecznym Kościoła. Wieloletni menedżer w placówkach ochrony zdrowia i ekspert w tym zakresie. W przeszłości m.in. zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. Instruktor harcerski.
Hubert Cichocki – Ekonomista, politolog, absolwent m.in. warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej oraz Akademii Leona Koźmińskiego, a także Uniwersytetu Łódzkiego. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Pracuje jako adiunkt w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2013-2019 pracownik Najwyższej Izby Kontroli.
Założyciel fundacji Instytut Studiów Regulacyjnych.
Radosław Lubczyk – lekarz dentysta, żołnierz zawodowy i polityk, poseł na Sejm VIII i IX kadencji.
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie (2004). W 2009 ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu[1]. Był żołnierzem zawodowym. W 2022 został jednym z założycieli partii Centrum dla Polski wchodzącej w skład Koalicji Polskiej[7].
Prof. Kazimierz Michał Ujazdowski jest wykładowcą akademickim i politykiem identyfikującym się z tradycją myśli zachodniego konserwatyzmu. Obecnie pełni mandat senatora i jest przewodniczącym Komisji d/s Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Należy do Klubu Koalicji Polskiej.
Uzyskał tytuł naukowy doktora prawa oraz habilitował się w tej dziedzinie na Uniwersytecie Łódzkim. Pochodzi z rodziny o długich tradycjach politycznych. Od początku lat 80. prof. Ujazdowski odgrywa aktywną rolę w życiu publicznym. W roku 1982 został aresztowany i skazany za kolportaż ulotek nawołujących do oporu przeciwko stanowi wojennemu.
Podczas studiów prawniczych na Wydziale Prawa UŁ prof. Ujazdowski działał w opozycyjnym Ruchu Młodej Polski. Był również redaktorem wydawanego w drugim obiegu magazynu „Prześwit”, dystrybuowanego w Polsce i krajach bloku sowieckiego. W roku 1989 został doradcą ministra Aleksandra Halla członka rządu Tadeusza Mazowieckego. Był posłem na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji oraz posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.
W latach 2004–2005 prof. Ujazdowski pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu, był również trzykrotnie Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w latach 2000–2001, 2005–2006 oraz 2006-2007). Sprawując ten urząd przywrócił odpowiedzialność państwa za ochronę zabytków, współtworzył nowoczesną politykę historyczną, jak również powołał do życia Muzeum Historii Polski oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, gdzie obecnie pełni rolę przewodniczącego Rady Programowej. Jest prezesem Fundacji Dla Nauki, członkiem Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego.
Ireneusz Raś – polityk, samorządowiec, poseł na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji, prezes partii Centrum dla Polski, w latach 2011 -2021 przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia Tak, Polska!